Dünyanın En Eski Mescidleri (Camiileri)

By Halal Trip | 05, Jul, 2017
Dünyanın En Eski Mescidleri (Camiileri)
Dünyanın dört bir yanındaki en Eski 10 Cami, dünyanın her köşesinden hatıralarla İslam'ın büyüklüğüyle sizi gururlu ve hatta nostaljik anlar yaşatacak. Tarihi hikayeler, Krallıklar ve dönemin Müslümanlarının yaşadıklarının sembolü olan bu tarihi ibadethaneleri günümüz Müslümanları keşfetmek ve bu Camilerde Yüce Allah'a ibadet etmek istiyorlar.
 

1) Mescid Al Haram

 
Mescid Al Haram (Kabe), tartışmasız olarak dünyanın ilk ve en eski Camisi'dir; Hz.İbrahim’in ve oğlu Hz.İsmail'in, namaz kıldığı noktadır. Aynı zamanda İslam'daki kutsal alanların en kutsal alanıdır. Dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlar günde 5 defa Kâbe'ye yönelirler. Yüce Kitabımız Kur’anı Kerim’de "İnsanlar için yeryüzünde kurulan ilk ev, Mekke'de bulunan mübarek ve alemler için hidayet kaynağı olan Kabe'dir." (A-i İmran, 3/96) Ayeti de Kabe’nin İslam Dinindeki yerinin çok ayrı olduğunun kanıtıdır.
 

2) Mescid-I Nebevi

 
Mescid-i Nebevi, aynı zamanda Hz. Peygamber'in Mescidi olarak da adlandırılır ve Medine'de bulunur. Mekke'den Medine'ye göç eden Hz. Peygamber'in hemen sonrasında inşa edilen İslam'daki en kutsal ikinci alan olarak kabul edilen Mescid, yaklaşık 1.400 yaşındadır. Mütevazi bir yapısı olan Mescid Dünyanın en büyük Mescidlerinden bir tanesidir.
 

3) Mescid-I Aksa Kudüs

 
705 yılında inşaa edilen Mescid-I Aksa İslam'da çok önemli ve kutsal bir noktadır. Al Bukahri'nin bir Hadisine göre, İslam dinin en kutsal 3. Noktası olarak Kabul edilen Mescid’de her kılınan rekatın 1000 rekat değeri vardır. Miraç Gecesi Peygamberimiz Hz.Muhammed (SAV) 'in namaz kıldırdığı Mescittir. Aynı zamanda, Kıble’nin Kabe'ye döndüğü vahiyden önce Medine'ye göç edimesindenl sonraki 17 ay boyunca eski Kıble yönü de Mescid-I Aksa’ydı.Mescid-i Al Aksa, birçok deprem ve kuşatma altında kalmıştır ancak Kudüs'ün fethinden sonra Haçlılardan alınmıştır  Saladin tarafından eski ihtişamına geri döndürülmüştür. Bu Mescid, tüm Müslümanların Dünyaya yayılış öyküsü ve gururu ile doludur.
 

4) Sana Büyük Camii Yemen

 
Aynı zamanda Al-Jami el-Kabīr bi-Ṣan'ā' olarak bilinen Sanaa Büyük Camii, Yemen'in Sana'a'sında bulunur ve 7-8. Yüzyılda inşa edilmiştir. Ghumdan Saray Alanının yanında inşa edilmiş olan Cami, farklı devirlerde ve zaman içerisinde inşa edilmiş müthiş bir mimariye sahiptir. Kraliçe Arwa İbn Ahmed tarafından 1130 yılında önemli bir restorasyona uğramıştır. Cami ayrıca Unesco Dünya Mirası listesindedir.
  

5) Sidi Ukba Ulu Camiisi Tunus

 
Picture Credit - www.hotels-fairy.com

Kairouan'un Ulu Camisi olarak da bilinen Ukba Camii, Tunus Kairouan şehrinde yer almaktadır. Kent, UNESCO Dünya Mirası kentidir. Şehrin kurulduğu 670 yılında bir Arap General Uqba İbn Nafi tarafından yaptırılmıştır. Tunus’un Mimari kültürü açısından önemli bir yere sahip olan Camide 11.Yüzyıldan itibaren İslami ve Fenni bilimler bir arada okutulmuştur. Bu Tunus’taki Modern eğitim anlayışının bir başlangıcı olarak görülmektedir.
 

6) Ummayad Camii Suriye

 
Picture Credit - www.dailymail.co.uk

Şam Büyük Camii olarak da bilinen Ummayad Camii, Şam Suriyesinde ve 634 yılında inşa edilmiş en eski Camilerden biri. Hz.Yahya'ya ithaf edilen Camii, Eski bir Bazilika sitesine Arapların bölgeyi fethinden sonra inşa edildi. Camii birçok hanedan ve egemenlik dönemine tanıklık etmesiyle ve son derece güzel mimarisi ve tabii ki tarih cazibesi nedeniyle ülkenin en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir.
  

7) Kuba Mescidi

 
Kuba Camisi (Mescidi), dünyanın en eski Camii'nden biridir. Caminin inşası için ilk taş, 622 yılında Mekke'dan Medine'ye göç ettikten sonra Peygamberimiz Hz.Muhammed (SAV) tarafından konulmuştur. Buhari’nin Sahih Hadislerinde Hz.Muhammed(SAV) Cumartesi günü Camiye (mescit) bir binekle veya yürüyerek gittiği ve 2 rekat Namaz kıldığı belirtilmiştir.
 

8) Eski Cuma(Old Jumma) Mescidi HindistanPicture Credit - www.heritageonline.in
 

Kilakarai'de bulunan Mescid Yemen İmparatoru tarafından Hz.Peygamber(SAV) devrinde İslam'ı kabul ettikten sonra Yemenli Tüccar tarafından yaptırılmıştır. 628 yılında yaptırılmış ve 11. yüzyılda yeniden inşa edilen bu Mescit, Müslümalar tarafından gurur duyulan ve deniz yollarından geçenler için Bölgede İslam'ın sembolü olarak görülmüştür. İbn Battuta ayrıca Rihlasında "Mescit çevresindeki Müslümanlar aynı Arap Yarım Adasındaki gibi yaşıyolar." diyerek bu Mescitten bahsetmiştir.
 

9) Kuffa Ulu Camii Irak

 
Kuffa Camisi MS 670 yılında tamamlanmış ve özellikle Şii mezhepi için önemli yerlerinden biridir. Irak'ın Kufa kentinde bulunmaktadır.
  

10) Xian Ulu Camii – Çin Halk Cumhuriyeti

 
Çin'deki Xian Ulu Camii, Çin'deki en eski Camiidir. 742'de inşaatına başlanmış ve tamamlanmıştır. Dünyadaki cami (mescit) kubbeler ve minarelerden farklı olarak, bu cami (mescit) Çin pagoda mimari tarzında inşa edilmiştir. Camide ayrıca Arapça yazıtlar da bulunmaktadır. Ayrıca, yeri ziyaret edenler için bir turist cazibe merkezidir. Eğer birgün yolunuz Xian’a düşerse, rotanıza Dünyanın en eski Camiilerinden biri olan Xian Ulu Camii’ni ziyaret edilecek yerler listesine aldığınızdan emin olun.
 

Leave a comment